Kasjan Farbisz

Kasjan Farbisz urodził się w 1947 roku w Koninie, zmarł w 2015 roku w Sieradzu. W 1968 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych). Studiował pod kierunkiem profesorów: Mariana Jeschke, Romana Modzelewskiego i Stanisława Fijałkowskiego. Dyplom uzyskał w 1974 r. Jego pierwsza praca to projektowanie tkanin w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Sira”. W latach 1975 do 1977 był nauczycielem w Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli. W 1975 roku związał się z Sieradzem.

Był członkiem „Grupy Sieradzkiej”, do której należeli również Franciszek Kubiak, Alicja Szkudlarek, Maksym Dzierzgowski, Janina Sakowicz, Bolesław Stępień. Niechętnie wystawiał swoje prace, dlatego jego indywidualne wystawy odbyły się tylko dwukrotnie pierwsza w roku 1979, druga w 2008 . Malował bardzo dużo, a wszystkie jego obrazy natychmiast trafiały do ludzi w całej Polsce. W 1986 roku nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sieradza został wydany album „Sieradz w rysunkach Kasjana Farbisza” zawierający ponad pięćdziesiąt rysunków przedstawiających znane i nieznane zakątki Sieradza. Kilkakrotnie wziął udział w ogólnopolskich konkursach w Tarnowie, w Sieradzu i w Radomiu. Trzykrotnie (w latach 1993, 1994 i 1990) uczestniczył w organizowanym przez Polsko-Japońską Fundację im. Miyauchi konkursie, zdobywając tam również nagrody. Kilka z jego obrazów pozostało w ten sposób w Japonii.

Stosował malarstwo olejne i akwarelowe. Malował ulice, podwórka, targi, pejzaże, portrety. Jego obrazy znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, a także w Muzeum Okręgowym i Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu. Po latach w Sieradzu zyskał miano "sieradzkiego malarza". Był mistrzem pejzażu Sieradza i ziemi sieradzkiej. (źródło: Wikipedia)