Tomasz Klimczyk

Tomasz Klimczyk urodził się w 1967 roku w Krakowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale grafiki, gdzie uzyskał dyplom w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Romana Żygulskiego w 1994 roku.

Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”. W 2003 i 2009 roku nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Triennale z martwą naturą”. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Anglii, Japonii.

Uczestnik wielu plenerów malarskich i sympozjów w kraju i za granicą między innymi Francja, Grecja, Niemcy, Słowenia, Indie, Nepal, Tybet. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą między innymi w kolekcji malarstwa miasta Arras we Francji, Tilburg w Holandii, Georga von Opel w Eschborn w Niemczech i Miyauchy Foundation w Tokio w Japonii. W 2019 roku otrzymał grant Fundacji Pollock-Krasner.


W swoich pejzażach często przenosi nas na południe Europy. Strzeliste cyprysy, kwitnące Bungewille oraz ciekawa architektura, ukazują klimat gorącej Francji, Grecji czy Włoch. Przyroda stanowi dla Tomasza Klimczyka największe źródło inspiracji. W najnowszych seriach obrazów obcuje z nią już bez żadnego dystansu. Tworzy obrazy jakby utkane z samych detali. Liście, listki, listeczki, zarys baldachimów i gałązek. Nie znajdziemy w nich jednak botanicznej dokładności. Te wszystkie uproszczone fragmenty roślin, tworzą niesamowitą feerię barw i kształtów. Tworzą dzieło sztuki.

Prace Tomasza Klimczyka dostępne w naszej galerii